Kommunikatörer i Region Uppsala

 

Regionkontoret

Generella frågor om Region Uppsala

Martina Melander, kommunikationschef
018-611 61 97, 070-601 61 97
martina.melander@regionuppsala.se

Jessica Elgenstierna, presschef
018-611 60 91, 070-611 39 51
jessica.elgenstierna@regionuppsala.se

Anja Dahlin Price, kommunikationsstrateg
018-611 60 89
anja.dahlin.price@regionuppsala.se

Katarina Lif Pikas, kommunikatör
018-611 60 94
katarina.lif.pikas@regionuppsala.se 

Cecilia Bernhardsson, kommunikationsassistent
018-611 60 96
cecilia.bernhardsson@regionuppsala.se

Karolina Lodskär, projektanställd kommunikatör för Region Uppsalas del i KISA-projektet
072-147 94 08
karolina.lodskar@regionuppsala.se 


Akademiska sjukhuset

Henrik Pederby, kommunikationsdirektör
018-611 11 50, 070-611 05 94, henrik.pederby@akademiska.se

Hannes Ljunghall, redaktör
018-611 32 27, hannes.ljunghall@akademiska.se

Karin Edenholm Forsell, kommunikationsstrateg
018-611 03 17, 070-611 65 31, karin.edenholm.forsell@akademiska.se

Emilia Wittfooth, kommunikationsstrateg
018-611 31 06, 076-495 42 27, emilia.wittfooth@akademiska.se  

Johan Ehrning, kommunikationsstrateg
018-611 31 21, johan.ehrning@akademiska.se

Anders Langö, webbsamordnare (tjänstledig)
018-611 35 46, 070-734 58 64, anders.lango@akademiska.se

Elisabeth Tysk, presschef
018-611 96 11, 0706-222421, elisabeth.tysk@akademiska.se

Pia Olave, webbredaktör
018-611 30 76, 0706 11 62 85, pia.olave@akademiska.se

Uppsala kliniska forskningscentrum, UCR

Maria Åslund, kommunikatör
018-611 95 44, maria.aslund@ucr.uu.se


Primärvården

Camilla Sundén, kommunikationschef
018-611 76 34, 076-724 93 83, camilla.sunden@regionuppsala.se

Victoria Moëll Perry, kommunikatör
018-611 87 45, victoria.moell.perry@regionuppsala.se

Lasarettet i Enköping

Sanna Nilsson-Passos, kommunikationschef
0171-41 80 02, 070-391 38 26, susanna.nilsson.passos@regionuppsala.se

UL

Nikodemus Kyhlén, kommunikationschef
018-611 19 06 nikodemus.kyhlen@ul.se

Christina Nordlund, kommunikatör
018-611 19 07 christina.nordlund@ul.se

Johan Wezelius, kommunikatör
018-611 19 58 johan.wezelius@ul.se

Anna Ohlsson Lundh, samhällskommunikatör
018-611 19 35 anna.ohlsson.lundh@ul.se

Malena Sténson, kommunikatör
018-611 19 38 malena.stenson@ul.se

Tobias Bokström, digital kommunikatör
018-611 19 51 tobias.bokstrom@ul.se

Sture Jonsson, presschef
018-611 19 08 sture.jonsson@ul.se

Hälsa och habilitering

Lars Österberg, kommunikatör
018-611 68 07, 070-602 26 67, lars.osterberg@regionuppsala.se

Charlotte Löfgren, kommunikatör
018-611 66 38, charlotte.lofgren@regionuppsala.se 


Folktandvården

Katja Öberg Lundgren, kommunikationschef
018-611 61 36, katja.oberg.lundgren@regionuppsala.se


Kultur och bildning

Gunnar Matti, kommunikationsansvarig
018-611 62 78, gunnar.matti@regionuppsala.se


Landstingsservice

Lars-Åke Blomberg, informationsansvarig
018-611 60 97, 070-611 62 93, lars-ake.blomberg@regionuppsala.se

Irfan Cancar, kommunikatör/administratör
018-611 77 29,  070-641 77 29, irfan.cancar@regionuppsala.se